Ekonomi

2. El Araç İlanlarında Uyuşmazlık Sayısı Azaldı

Ticaret Bakanlığı, 2. el araçların sıfır satış fiyatının üzerinde bir fiyata pazarlanmamasına ilişkin kısıtlama öncesinde 20 bin civarında olan sıra dışı ilan sayısının yapılan son incelemelere göre 5 binin altına düştüğünü belirterek, “Bu kapsamda söz konusu ilanlara ilişkin bilgiler ilgili ilan platformlarından temin edilmiş olup, bunların Bakanlığımızca incelemelerine başlanmıştır.” terimini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2. El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine Dair Yönetmelikte yapılan değişiklikle, 2. el motorlu kara taşıtlarının, imalatçı veya dağıtıcı tarafından tavsiye edilen cari satış fiyatının üzerinde reklam yoluyla pazarlanmasının 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasaklandığı hatırlatıldı.

15 Temmuz prestijiyle yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında “reklam platformları” tarafından ilan verme aşamasında tüm gerçek ve tüzel kişilerin uyarıldığı hatırlatılan açıklamada, bu uyarıya rağmen yasağa aykırı reklamların ve reklam verenlere ilişkin bilgilerin Bakanlığa iletildiği ve takibinin yapıldığı belirtildi.

Uygulamadan elde edilen sonuçlara ilişkin son durum da paylaşılırken, şu ifadelere yer verildi:

“Reklam kısıtlama yönetmeliği yürürlüğe girmeden önce reklam platformlarında yayınlanan kişisel ve ticari olmak üzere toplam bireysel ve ticari reklam sayısının 20 binin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Reklam platformları tarafından üyelerine yapılan uyarı ve bildirimler ile Bakanlığımızca yapılan bilgilendirmeler sonucunda bu sayının girildiği 15 Temmuz tarihinden itibaren 7 bin seviyelerine gerilediği görülmüştür. Yapılan son incelemede bu sayıya aykırı olabilecek reklamların toplam sayısı anlaşılmıştır. Yönetmelik 5 binin altına düştü.Bu kapsamda söz konusu ilanlara ilişkin bilgiler ilgili ilan platformlarından temin edilmiş ve Bakanlığımızca incelemelerine başlanmıştır.”

Bakanlık tarafından yapılan inceleme sonucunda belirlenen reklamları yayınlayan gerçek ve tüzel kişilere ilan başına 300 bin liraya kadar idari para cezası verildiği hatırlatılarak, bu cezaların muhataplarına tebligat sürecinin başladığı ve devam ettiği vurgulandı.

Beklenen maksimum özen ve hassasiyet

Açıklamada, reklam platformlarına kişisel veya ticari ilan veren tüm vatandaş ve işletmelerin, 15 Temmuz’da yürürlüğe giren reklam kısıtlaması uyarınca araç ilanlarını vermelerinin beklendiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Bilindiği üzere bireysel satışlarda yılda en fazla üç araç satışına izin veriliyor ve bunun üzerindeki satışlar ticari faaliyet olarak değerlendirildiğinden cezai yaptırım gerektiriyor. Bunlar aracılığıyla satış yapan birinci derece yakınları da dahil olmak üzere kişiler Bakanlığımızca incelenmiş ve gerekli ceza uygulanıyor. Ayrıca vergi incelemesi kapsamında işlemlerin devamı için tespit edilen kişilerin bilgileri Hazine ve Maliye Bakanlığına iletiliyor.”

celtikciajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu