Ekonomi

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Venkataraman Bloomberg HT’ye konuştu

ZEYNEP BAYAR

Bloomberg HT’ye konuk olan ABD Küresel Piyasalardan Sorumlu Ticaret Bakan Yardımcısı Arun Venkataraman, ABD ile Türkiye arasındaki ticari gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın geçen ay yaptığı telefon görüşmesini ekranda yorumlayan Venkataraman, söz konusu görüşmenin her iki taraf için de “iyi bir fırsat yarattığını” söyledi. Özellikle çelik ve alüminyum tarafında ABD’li ithalatçılarla çalışmak isteyen Türk firmalarının bulunduğunu kaydeden Venkataraman, “Deprem sonrası ekonominin yeniden toparlanması için tekstil sektörüne destek veriyoruz. “Bunun Türkiye için ne kadar önemli bir sektör olduğunu biliyoruz.” söz konusu.

“Sabancı Holding Teksas’ta güneş enerjisine yatırım yaparak büyük bir fırsat yarattı”

Her iki ülkenin potansiyel olarak iş birliğini güçlendirebileceği ticari alanları da değerlendiren Venkataraman, saf güç alanının çok önemli olduğunu kaydetti. Bu konuda Türkiye’nin önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Venkataraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu işlemden Türk ve ABD şirketleri büyük fayda sağlıyor. Özellikle Türkiye’den de yatırımlar var. Örneğin Sabancı Holding Teksas’ta güneş enerjisi çiftliğine yatırım yaparak çok büyük bir fırsat yarattı.

Türkiye’nin altyapısının geliştirilmesinde akıllı şehir projelerinde ABD şirketlerinin de birçok rol üstlendiğini biliyoruz. İzmir gibi bazı şehirlerde çok başarılı hikayeler var. ABD şirketleri orada yerel şirketlerle işbirliği yapıyor. Öte yandan dijital bağlantıdan da bahsetmek istiyorum. Bu alanda da inanılmaz büyük fırsatlar var. Gelişmiş teknolojiler ABD şirketleri tarafından sağlanmaktadır. Aynı zamanda iki ülke birlikte çalışıyor.

ABD ile Türkiye arasında tarihi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Özellikle ABD ile Türkiye arasında Dijital Diyalog Programı var. Bu, yeni fırsatlar yaratmayı amaçlayan bir programdır. Beni en çok heyecanlandıran gelişmelerden biri de İstanbul’da gerçekleştireceğimiz Trade Wings konferansı. Yüzlerce ABD’li şirket Türkiye’ye gelip ortak arayacak. Yıllık Select USA Zirvemiz de Haziran ayında gerçekleşecek. Bu yıl geniş bir heyetle katılarak Türk firmalarının başarıya ulaşmasının önünü açmak istiyoruz” dedi.

“100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmak istiyoruz”

ABD, Mayıs 2019’da Türkiye’yi, bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine olanak sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GTS) çıkarmıştı. Eski ABD Başkanı Donald Trump, kararının gerekçesi olarak Türkiye’nin “ekonomik kalkınmasını” gösterdi. Bu kararın hemen ardından eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamada, kararın ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi hedefiyle çeliştiğini söyledi.

Alınan kararı değerlendiren Venkataraman, “Türkiye inanılmaz bir büyüme kaydetti. Bu nedenle Genelleştirilmiş Tercihler Sisteminden çıkarıldı. Türkiye bu alandan adeta mezun oldu. Pandemi öncesi seviyelere baktığımızda yüzde 60 civarında bir büyüme yakaladı. Türkiye’nin hem ihracat hem de ithalat tarafında güçlü sektörlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bunun daha da desteklenmesi önemli olacaktır. “100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak istiyoruz” dedi.

Son olarak Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü’nün gri listesinden çıkmasının gelecekte ticari bağları nasıl etkileyeceğine ilişkin fikirlerini paylaşan Venkataraman, Türkiye’yi gri listeden çıkmak için attığı adımlardan dolayı tebrik ettiğini söyledi. Kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda endişelerin bulunduğunu kaydeden Venkataraman, “Bunların tamamen ortadan kalktığını görüyoruz.” söz konusu.

habersivrice.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu