Haber

Agrobay işten çıkardığı işçilere tazminat davası açtı: Şirketin itibarını zedelediler

İzmir Bergama’da Bayburt Grubu’na bağlı Agrobay Sera, Tarım-Sen üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkardığı personel hakkında tazminat davası açtı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, 22 Ağustos 2023’te işten atılan ve sera önünde oturma hareketini başlatan personel, direnişin 160’ıncı gününde basın açıklaması yaptı. “Agrobay’a hakkımızı verin” pankartını açan işçiler adına Tarım-Sen Başkanı Umut Kocagöz konuştu.

İlk günden itibaren Agrobay firmasından sadece haklarını istediklerini belirten Kocagöz, “Direndik. Çünkü yıllarca bu işte çalışarak canımızı feda ettik. Sağlığımızı feda ettik. Kendimizi feda ettik. Düştük, yaralandık. Zehirlendik, hastalandık, sigortamız ödenmedi. Direndik. Bizden ‘kanıt’ isteyene yaşadıklarımızın dışında söyleyecek bir şeyimiz yok.” “Hiçbir şey yok. Gerisi bu ülkenin kurumlarının, kanunlarının sorumluluğunda. Biz direndik, direnmeye devam edeceğiz çünkü başka çaremiz yok” dedi.

‘KENDİ TUTUMU ŞİRKETİN İTİBARINA ZARAR VERDİ’

Agrobay şirketinin 10’dan fazla işçiye 100 TL’lik, sendika başkanına 75 bin TL’lik, TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’e ise 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtığını belirten Kocagöz, şöyle devam etti: ” ana sebep olarak şirketin itibarının zedelendiğini öne sürdü. Yıllardır bu şirkette çalışırken yaşadıklarımızı kamuoyuyla paylaşmak prestije zarar olarak görülüyor. Bu yanlış. Şu ana kadar yaptığımız eylemlerdeki temel amacımız hep aynıydı.Biz şirketin bize haklarımızı vermesini istedik.İtibarın zedelenmesi şirketin kendi tutumuyla alakalıdır.Bizi bu sürece iten, bize seslenmeyen, sürüklenmemize izin veren ve bizi bu duruma sokan şirkettir. Yuman, iş yaptığı firmalarla bizi toplantı yapmaya mecbur bırakan bu şirkettir.Üstelik bu prestiji geri almak da kolaydır.Arabuluculuk süreci ile davalardan vazgeçilip 5 dakikada çözüme ulaşmak mümkündür. Agrobay haklarını vererek, üstelik işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almış bir işletmeye dönüşerek, geçmişte olduğundan çok daha prestijli bir şirket haline gelecektir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu