Ekonomi

Bank of Israel adli düzenleme nedeniyle risk seviyesini yükseltti

İsrail Bankası, ülkede kitlesel protestolara ve siyasi krize yol açan tartışmalı yargı düzenlemesi üzerindeki risk seviyesini yükseltti.

İsrail medyasına göre Merkez Bankası “makroekonomik risk seviyesini orta-düşükten orta-yüksek seviyeye” yükseltti.

Bankanın 2023 yılının ilk 6 aylık raporunda, risk artışına neden olan diğer faktörlerin yanı sıra “İsrail’deki hukuk sistemine ilişkin adli düzenlemenin sonuçlarına ilişkin belirsizlik” gösterildi.

Raporda, “Yargı düzenlemesine ilişkin belirsizliğin ekonomideki risk payını artırdığı ve buna döviz kurundaki düşüşün eşlik ettiği” kaydedildi.

Times of Israel haber sitesi geçen hafta “hükümetin önerilen adli düzenlemeye ilişkin siyasi belirsizliğin, İsrail para birimi şekelinin yılın başından bu yana ABD doları karşısında yaklaşık yüzde 10 oranında aşınmasına neden olduğunu” bildirdi.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin planladığı ve yargının yürütme üzerindeki denetimini sınırlamayı amaçlayan yargı düzenlemesi ülkede tartışma yarattı.

Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yargıtay’ın yetkilerinin sınırlandırılması, yargı atamalarında söz sahibi olma yetkisi ve yargının bazı yetkilerinin Meclis’e devredilmesi gibi değişiklikleri içeriyor.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından yargı düzenlemesi için düğmeye basan hükümet, yargı paketi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıran en kritik yasa tasarılarından birini geçtiğimiz hafta geçirdi.

Hükümetin yargı düzenlemesine siyasi ve toplumsal muhalefet yükselirken, ülke genelinde 30 haftayı geride bırakan haftalık kitlesel gösteriler devam ediyor.

dulkadirogluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu