Ekonomi

BIST 100 Endeksi Günü Yükselişle Tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü yüzde 0,93 değer kazanarak 7.853,36 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 72,68 puan artarken, toplam işlem hacmi 78,6 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,33 oranında değer kazanırken, holding endeksi yatay seyretti.

Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 4,70 ile sigorta, en çok düşen ise yüzde 1,38 ile turizm oldu.

Öte yandan Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) yaklaşık 3 yıl aradan sonra ilk kez 350 baz puanın altına düşerek 348,2’ye ulaştı.

Analistler, ABD ekonomisinde artan yavaşlama işaretlerinin resesyona dönüşüp dönüşmeyeceğine dair endişeler nedeniyle küresel borsaların karışık bir seyir izlediğini belirtti.

ABD’de dün açıklanan bilgilerin istihdam piyasasındaki yumuşamanın devam ettiğini gösterdiğini belirten analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için henüz erken olduğu yönündeki yönlendirmesinin işleri zorlaştırdığını ifade etti. piyasalar taraf buluyor.

Analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gelecek hafta Para Politikası Kurulu’nda açıklayacağı faiz kararının, yurt içinde tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranının takip edileceğini bildirdi.

Analistler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’nin açıklamaları ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının yurt dışında da takip edileceğini, ABD’de ikinci el konut satışlarının, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) de artacağını kaydetti. Japonya ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları yurt dışında da takip edilecek. Büyüme başta olmak üzere yoğun bir veri gündeminin takip edileceğini ve ABD ve Avrupa’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), hizmet branşı ve imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) açıklanacağını getirdi.

Analistler teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.910 ve 8.000 seviyelerinin direnç konumunda, 7.730 ve 7.590 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu