Haber

Cumartesi Anneleri’nin eylemine polis müdahalesi

Gözaltında kaybolan yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri de 958. haftada polis tarafından engellendi.


HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Yeşil Sol Parti Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da harekete güç katmak istedi.Fotoğraf: Anka Haber Ajansı

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Galatasaray Meydanı’nda oturma yasağına ilişkin “ihlal” kararının ardından Cumartesi Anneleri 958. haftada meydana karanfil bırakarak oturma eylemi yapmak istedi. Ancak polis protestoculara müdahale etti. HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Yeşil Sol Parti Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık ile Cumartesi Anneleri’ne destek için gelen Türkiye Personel Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da kuşatma altına alındı. Galatasaray Meydanı’nda polis tarafından. TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder’in Galatasaray Meydanı’na girmesi polis tarafından engellendi.

Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, polis müdahalesinin ardından aralarında Gülsüm Elvan, avukat Eren Keskin ve avukat Gülseren Yoleri’nin de bulunduğu çok sayıda aktivistin gözaltına alındığı bildirildi. Cumartesi Anneleri daha sonra toplam 27 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

DW, ANKA, HT, AI

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu