Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gaziantep’te değerli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te açıklamalarda bulundu:

Tarihimizin en büyük deprem felaketinde ilçeleriyle birlikte yıkıldı. Dün Kahramanmaraş, Hatay ve depremin merkez üssü olan Adana gibi bazı ilçeleri ziyaret ettim.

Devlet olarak depremden bu yana tüm kurumlarımızla sahadayız.

CAN KAYBI 14 BİN 14’E ÇIKTI

Son bulgulara göre depremin yol açtığı yıkıntılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı toplamda 14 bin 14’e ulaştı. Yaralı sayımız 63 bin 794. Enkaz kaldırma çalışmalarımız yoğun bir gayretle devam ediyor. Yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444 olarak belirlendi. Gaziantep’te 944 bina yıkılırken; Ayrıca bin 415 vatandaş hayatını kaybederken 10 bin 395 vatandaş da yaralandı.

Yapılacak hasar tespiti ile vatandaşlarımıza geçiş süreci için 10 bin lira nakdi yardımda bulunacağız ve bu nakdi yardımla bu geçiş sürecinin sıkıntılarını bir nebze olsun hafifletmek istiyoruz.

Hedefimiz 1 yılda yıkılan binaların yerine evlerimizi zemin artı 2-3-4 olarak yapmak.

“HALKIM İSTİSMARA İZİN VERMEYECEK”

Bir yandan konteyner çalışmalarımız var, diğer yandan yurt dışından gelecek konteynerlerimiz var. Gemi aramalarını bir yere ilettik. Gelen konteynerlerimizi illere dağıtacağız. Bazı bölgelerde karavanlarla sıkıntı yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını çözme sürecinde olacağız. Maalesef süreci siyasi sömürüye götürenler var. Halkım bu istismara izin vermeyecek. Bugün 3 ay süreyle OHAL yasasını Meclis’te açıklayacağız. Cumhurbaşkanı olarak artık adımı aldım ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Bugün Meclis’te yapılacak oylamayla olağanüstü hal yürürlüğe girecek.

Bu, Türkiye’de bu süreci istismar eden ve ticarette yolsuzluk yapan tüm tefecilere, fitne ve fitne odaklarına karşı devlete OHAL ile müdahale etme imkanı verecektir. Bazı yerlerde maalesef marketlerde yağma çabaları var. OHAL ile birlikte devlet, TBMM’den yetki alarak bu yağmalara müdahale etti.

 

 

 

amasrahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu