Ekonomi

Emekli maaşına zam için ‘Ekim formülü’: Uzman, perde arkasında konuşulan rakamı açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ile ilgili 2024 ‘Emeklilik yılı’ ilan etti Milyonların doğrudan artması beklentisi vardı. Perde arkasında konuşulan rakamlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. SGK’lı uzman İsa Karakaş, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Emekli maaşları açlık sınırının çok altına düştü. 15 bin TL’yi aştı, net bir sınır evet. Dolayısıyla Ankara’dan edindiğimiz bilgilere göre hükümetin elindeki senaryolar şöyle: Ekim ayı dedim” Temmuz ayında emeklilere ve kamu çalışanlarına zam geldi. Memur taban fiyatına çok yüksek zam geldi.” Yapıldı. Ne yazık ki Temmuz ayında en düşük oran yüzde 25 ile en düşük oran olan işgücünde yaşandı. Sayın Cumhurbaşkanımız emeklilerle ilgili talimat verdi. Cumhurbaşkanlığı Başkanvekili Sayın Yılmaz Sayın toplandı ve sonunda ne oldu? 5.000 TL ikramiye verildi. Evet. Şu anda hükümet Ramazan Bayramı ikramiyesinden başlayarak ekim formülünü gündeme getiriyor. Bildiğiniz gibi bayramın ilk günü 10 Nisan ve bayramın ilk günü münasebetiyle 31 Mart’ta seçim yapılacağı için şu anda 2.000 TL olan ikramiye en az artırılacak. 31 Mart’tan önce 5.000 TL gündemde.”

Perde arkasında konuşulan rakamlar

Karakaş, seçim sürecinin başladığını belirterek, şunları söyledi:

“Kritik bir döneme girilirse 5.000 TL olan bu rakam 10.000 TL’ye kadar çıkabilir. Peki buradaki en değerli şey nedir? Son olarak hükümetin elindeki en büyük koz nedir? İşte fiyatı artırmanın kozu Emekliler “Bize söz verildi” diyor. Temmuz ayında özellikle memurların emeği nedeniyle geriye dönük olarak 12 bin lira ve 8 bin lira alacağız. Elbette verdiği sözleri yerine getirmesi gerekiyor. Ancak gerçekçi sorular sormamız lazım, gerçekçi olmamız lazım. Ne kadar gerçekçi olmalıyız? Şu an ekonomik durum ne durumda? Bir program dahilinde gerçekleştirilir. 8.000 TL – 12.000 TL aslında mümkün değil. Şu anda konuşulan rakamı ne zaman göreceğiz? Doğrusal artışlarda konuşulan rakam en az 4 bin TL civarında, 5 bin TL civarında. Emeğin tamamını kapsayacak doğrusal bir artışın olması muhtemeldir. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu