Ekonomi

EPDK, OSB’lerin ortak olduğu tedarik şirketlerinin avans ödemelerini erteledi

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), olağanüstü hal kararı alınan veya afet bölgesi ilan edilen illerde faaliyet gösteren dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler, misyonlu tedarik şirketleri, Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) doğrudan veya dolaylı olarak dahil olduğu tedarik şirketleri ortağı, avans ödemelerinin ertelenmesine ve bu süre içinde piyasa işleticisi ve katılımcısına temerrüt faizi uygulanmamasına karar verilmiştir.

EPDK’nın konuya ilişkin yönetim kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 30 Haziran’a kadar olağanüstü hal kararı alınan veya afet bölgesi ilan edilen illerde faaliyet gösteren dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler, görevli tedarik şirketleri ve OSB’lerin doğrudan veya dolaylı ortak olduğu tedarik şirketlerine, Piyasa Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği. /Ç maddesinin birinci fıkrasında belirtilen avans bildirimlerinde yer alan tutarların ilgili fatura devri için fatura son tarihine kadar ertelenmesine ve piyasa işleticisi veya piyasa katılımcısına gecikme faizi uygulanmamasına karar verilmiştir. avans ödemelerinin ertelenmesi sırasında.

Söz konusu illerde şirket merkezinin bulunduğu söz konusu illerdeki son tüketicilerin (OSB’ler dahil) ve ilde üretim lisansı sahibi tüzel kişiler ile üretim lisansı sahibi tüzel kişilerin ildeki çekim ölçülerine karşılık gelen elektrik üretim tesisini elinde bulunduran tüzel kişiler ile ikili anlaşmalar yoluyla işletmede. Aynı kararın 30 Haziran’a kadar avans ücretleri için de uygulanmasına karar verildi.

EPDK ayrıca 4 Mayıs 2023 tarih ve 11827 sayılı meclis kararını da yürürlükten kaldırdı.

habergemerek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu