Ekonomi

Euro Bölgesi ekonomisi son çeyrekte istikrarlı kaldı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin 2023 son çeyreğine ilişkin GSYH’ye ilişkin önde gelen bilgileri güncelledi.

Verilere göre, 20 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYİH, 2023 dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre değişmedi.

Avro Bölgesi’nde GSYİH yılın son çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 oranında arttı.

Böylece son açıklanan veriler Ocak ayı ön verileriyle aynı seviyede kaldı.

AB’de mevsimsellikten arındırılmış GSYİH geçen yılın dördüncü çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,1, yıllık bazda ise yüzde 0,3 arttı.

Büyüme verileri yukarı yönlü revize edildi

Ocak ayında açıklanan ön verilerde AB’de GSYH geçen yılın son çeyreğinde çeyreklik bazda sabit kalırken, yıllık bazda yüzde 0,2 artış gösterdi. AB büyüme verilerinin yukarı yönlü revizyonu dikkat çekti.

Öte yandan AB ve Euro Bölgesi ekonomileri 2023 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında küçüldü.

Dördüncü çeyrekte GSYİH bir önceki çeyreğe göre İrlanda’da yüzde 0,7, Estonya, Finlandiya ve Romanya’da yüzde 0,4, Almanya ve Litvanya’da ise yüzde 0,3 azaldı. Fransa ve Macaristan’da GSYİH sabit kalırken, İtalya’da yüzde 0,2 arttı.

GSYH geçen yılın aynı dönemine göre İrlanda’da yüzde 4,8, Estonya’da yüzde 3, Finlandiya ve Avusturya’da yüzde 1,3, Hollanda’da yüzde 0,3, Almanya, Çekya ve Letonya’da ise yüzde 0,2 arttı. reddetti. İsveç’te GSYİH değişmedi, İtalya’da yüzde 0,5 ve Fransa’da yüzde 0,7 arttı.​​​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu