Haber

EYT teklifi TBMM’de

AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu, “EYT’nin en geç Salı veya Çarşamba günü Genel Kurul’da yasalaşmasını bekliyoruz. Emeklilik başvuruları ister e-devlet üzerinden ister SGK’ya başvurarak taleplerini iletebilirler. kurumlar veya kendi kurumları.”

AK Parti Küme Başkanvekili Akbaşoğluı, Türkiye Büyük Millet Meclisi AK Parti Grup Başkanlığı’nda Emeklilik Yaşına Gelenler (EYT) ile ilgili açıklama yaptı. Akbaşoğlu, Cumhur İttifakı olarak EYT teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduklarını belirterek, “Sosyal güvenlik sistemlerinde üç şart; sigortalılık şartı, prim ödeme gün sayısı, yaş şartı. Bu çerçevede EYT adı altında oluşturulan dernekler çeşitli yapılardan taleplerde bulundular.AK Parti hem MHP’yi ziyaret etti hem de taleplerini iletti.Yaş şartının kaldırılması talebi dillere destan oldu.Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan grubumuza talimat verdi. Milletvekilleri, Çalışma ve Maliye Bakanımız bu konuların çözülmesi için.Arkadaşlarımız tarafından kanun teklifine dönüştürüldü.Cumhur İttifakı olarak biz teklifimizi sunduk.”

Teklifin dört maddeden oluştuğunu söyleyen Akbaşoğlu, “EYT’ye özgü yaş, hakları en genel ve en kapsamlı şekilde genişleten, uygulaması kolay bir düzenleme içeriyor. Mevzuata göre dolduran herkes, prim gün sayısı ve çalışma süresi kendi mevzuatı dahilinde yaşa bakılmaksızın emekli olma hakkına sahiptir.Bu kanunla yürürlüğe girenler için yaşlanma sorunu tarihe karışacaktır.Mevcut mevzuata göre emekli olabilecek her çalışan 8 Eylül 1999 tarihinden önce alıp emekli olabilecekler.Hazinemiz, 10 gün içinde yeniden işe başlamak zorunda kalan tüm çalışanlara 5 puanla yaklaşık 500 lira destek vermeyi taahhüt ediyor. Emekliliğe hak kazanan bu taşeron firmadan emekliliğe hak kazanan çalışanlarımıza, yönetmeliği zorunlu olarak kaldırarak, emekli olma veya kendi iş yerinde çalışma şansı veriyoruz. E çalışma ekibi” dedi.

EYT teklifini bu hafta bütçe komisyonunda görüşmeyi planladıklarını kaydeden Akbaşoğöu, “EYT’nin Genel Kurul’da en geç Salı veya Çarşamba günü yasalaşmasını öngörüyoruz. e-devlet veya Sosyal Güvenlik Kurumlarına veya kendi kurumlarına başvurarak şahsen.Şubat ayında başvuran emekliler Mart ayı itibari ile maaşlarını Mart ayında alabilecekler.” – ANKARA

eruhajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu