Haber

Iraklı bal üreticileri zorluklara rağmen arıcılık mesleğini sürdürmekte kararlı

HABER: Iraklı bal üreticileri her şeye rağmen arıcılık mesleğini sürdürmekte kararlı

ÇEKİM LİSTESİ:

1. Kovanları inceleyen arıcıların çeşitli görüntüleri

2. Bal toplayan bir arıcının çeşitli görüntüleri

3. Çeşitli bal görüntüleri

HABERİN İÇERİĞİ:

Irak’taki birçok çiftçi, eski arıcılık ve bal üretimi mesleğini sürdürmeye kararlı görünüyor.

Ancak bu meslek şu anda yüksek yaz sıcaklıkları, hastalıkların yayılması ve iklim krizi nedeniyle ülkeyi etkisi altına alan kuraklık gibi pek çok zorlukla boğuşuyor.

Selahaddin vilayetinde çiftçilik yapan 50 yaşındaki Ali Lafta’ya göre, yeterli su olmadığı için arılar için yeterli çiçekli bitki yok. Bu durumda çiftçiler kovanlarını korumaya çalışırlar.

Zorluklara rağmen bol bal üretmeyi başaran Lafta, “Her gün bir tatlı kaşığı bal sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar” diyerek balının kalitesiyle övünüyor.

Bağdat’ın yaklaşık 80 kilometre kuzeyindeki Zuluhiye semtindeki bir hayvan sağlığı kliniğinin müdürü Dr. Ghaleb al-Jubouri, Xinhua’ya arı kovanlarının özellikle yaz aylarında zorlu koşullara maruz kaldığını, bu nedenle arıları etkileyen birçok hastalıkta artış olduğunu söyledi. .

Al-Jubouri’ye göre, cilt enfeksiyonlarının tedavi reçetelerinin yazıldığı kil tabletlerde görüldüğü gibi, arıcılar her şeye rağmen binlerce yıl öncesine, Sümerler dönemine kadar uzanan arıcılık mesleğini başarıyla sürdürmek için kararlılıkla çalışıyor.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Bağdat’tan bildiriyor. (XHTV)

haberguneysinir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu