Haber

İYİ Parti Milletvekili Türkkan, Batı Trakya Türklerinin girişine izin vermeyen Yunanistan’ın durumunu sordu.

GÜZEL Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük ve ailesinin Yunanistan’a girişine izin verilmediğini Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a, “Dışişleri herhangi bir işlem yapacak mı? hükümetle görüşülerek gerekli tepkinin en kısa sürede verileceğini düşündü?” diye sordu.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük ve ailesinin İpsala Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a girişine izin verilmemesini TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıt talebine sunduğu soru önergesinde, “Türkiye’nin Sümela Manastırı’nda ayin yapılmasına izin verdiği gün Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Küçük, İpsala’dan ayrıldı. Hiçbir gerekçe ve açıklama yapılmadan ailesiyle birlikte Sınır Kapısı’nda onlarla birlikte Yunanistan’a girişine izin verilmeyerek Türkiye’ye geri gönderildi” dedi.

Türkkan, önergesinde Bakan Fidan’a şu soruları sordu:

“Dışişleri Bakanlığı, Batı Trakya Türk Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük’ün ailesiyle birlikte İpsala Sınır Kapısı’ndan herhangi bir gerekçe ve açıklama yapılmaksızın, izin verilmeksizin Türkiye’ye geri gönderilmesine yönelik herhangi bir girişimde bulunacak mı? Yunanistan’a girmek mi?

-Yunan Hükümeti ile bu haksız ve hukuksuz durumu görüşülerek gerekli tepkinin bir an önce verilmesi planlanıyor mu?

– Söz konusu yasak Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük’ün Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmak için yaptığı konuşmalar nedeniyle mi konuluyor, bu yanlış ve kabul edilemez kararın bir an önce geri alınması için ne yapılmalı?

-Türkiye’nin Sümela Manastırı’nda ayin yapılmasına izin verdiği döneme denk gelen söz konusu olayın dış politikadaki mütekabiliyet anlayışından mı kaynaklandığı konusunda Bakanlık olarak görüşünüz nedir?

-Batı Trakya Türkleri, kazanılmış ve gasp edilmiş haklarını iade etme çabasında korunacak mı?

haber-baskil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu