Ekonomi

JPMorgan CEO’su Dimon ABD’de ekonomik durgunluk konusunda uyardı

Investing.com – ABD ekonomisinin son durumuyla ilgili görüşlerini aktaran JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, resesyon riskine karşı uyardı.

JPMorgan CEO’su ABD’de resesyon riskinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ve Fed’in faiz indirim sürecine girmeden önce beklemesi gerektiğini söyledi. Jamie Dimon, küresel anlamda ülkelerin %70 – %80 oranında ekonomide yumuşak inişi fiyatlamaya devam ettiğini, ancak önümüzdeki bir kaç yıl içinde yumuşak iniş ihtimalinin beklentinin yarısı kadar olduğunu savundu. Dimon, ekonomi için en kötü senaryonun stagflasyon olacağını sözlerine ekledi.

Küresel salgın döneminde basılan para ve sıfır faiz politikaları sonucu yükselen enflasyonla mücadele eden ülkelerden biri olan ABD de henüz enflasyon hedefine ulaşabilmiş değil. Yetkililer ABD ekonomisinin yumuşak iniş gerçekleştirmesi konusunda son derece dikkatli davranırken 2023 yılı boyunca uygulanan sıkı para politikasının resesyona yol açabileceğine dair endişeler paylaşılmıştı.

JPMorgan CEO’su erken faiz indirimine karşı

2024 yılına girilirken özellikle risk iştahındaki artış ve yeni yıla ilişkin beklentilerin pozitif kalması, resesyon endişelerini azalttı. JPMorgan CEO’su ise piyasadaki ılımlı görünümün ortasında ABD’nin 2024 yılında resesyona girme ihtimalini %65 gibi yüksek bir oranda görerek gündeme geldi.

Dimon, bu yaklaşıma göre Fed’in faizleri yılın erken zamanlarında indirmeye başlamasının hata olacağını iddia etti. Jamie Dimon, Fed’in faiz oranlarını en azından Haziran 2024’e kadar yüksek tutmasının mantıklı olacağını ve kararın verilere dayalı verilmesi yaklaşımının uygun olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu