Ekonomi

LyondellBasell 2. çeyrekte talep artışı bekliyor

Önde gelen petrokimya üreticilerinden LyondellBasell Industries NV, Cuma günü yaptığı açıklamada ilk çeyrek kâr beklentilerini aştığını ve önümüzdeki çeyrekte iş segmentlerinin çoğunda mevsimsel bir talep artışı beklediğini bildirdi.

Şirketin performansı, Kuzey Amerika ve Orta Doğu operasyonları için marjları ikinci çeyrekte de desteklemeye devam etmesi beklenen düşük doğal gaz ve doğal gaz sıvıları (NGL’ler) maliyetleriyle desteklendi.

Yaz sürüş sezonu yaklaşırken LyondellBasell ayrıca oksi yakıtlar ve rafinaj marjlarında da artış bekliyor. Temiz yanan, yüksek oktanlı benzin üretmek için gerekli olan oksi-yakıtlar, yanma verimliliğini artırarak yakıt verimliliğini, motor performansını ve hava kalitesini artırır, böylece sera gazları da dahil olmak üzere araç emisyonlarını azaltır.

Şirket operasyonel beklentileriyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “LYB, ikinci çeyrekte varlıklarını küresel olefin ve poliolefin varlıkları için %85 ve Ara Ürünler ve Türevleri varlıkları için %80 ortalama işletme oranlarıyla piyasa talebine uygun olarak işletmeyi beklemektedir.”

LyondellBasell’in düzeltilmiş kazançları 31 Mart’ta sona eren çeyrekte hisse başına 1,53 dolara ulaşarak LSEG verilerine göre analistlerin hisse başına 1,37 dolarlık konsensüs tahminini aştı. Bu finansal sonuca katkıda bulunan faktörler arasında doğal gaz bazlı hammaddeler için daha düşük maliyetler ve Kızıldeniz’deki aksaklıkların şirketin marjları ve hacimleri üzerindeki etkisi yer aldı.

Kuzey Amerika pazarında, doğal gaz bazlı hammaddeler ve enerji maliyetlerindeki düşüş olefin ve poliolefin marjları için faydalı oldu. Ayrıca, polietilen için bölgesel talep rapor edilen çeyrek boyunca iyileşme gösterdi.

Şirketin ilk çeyrek geliri Wall Street’in 9,73 milyar dolarlık beklentisini aşarak 9,93 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu finansal başarı, ABD gaz vadeli işlemlerinin çeyrek boyunca bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık %20,4’lük bir düşüş yaşadığı 2023 bağlamında geldi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu