Haber

Mafya babası Messina Denaro’nun İtalya’da 30 yıl sonra saklandığı sığınak bulundu

İtalya’da 30 yıllık firardan sonra geçen Pazartesi günü yakalanan mafya babası Matteo Messina Denaro’nun ikametgahı ve sığınağı bulundu. Bir gardırobun arkasından batıdaki geçitten girilen odada değerli taşların yanı sıra boşaltılmış gibi görünen kutular bulundu.

Sicilya mafyası Cosa Nostra’nın 1990’lardaki katliam döneminin son kaçak işvereni Matteo Messina Denaro’nun hafta başında tutuklanmasına kadar Trapani bölgesinin yöneticisi olduğu belirtiliyor.

60 yaşındaki Messina Denaro’nun Cosa Nostra’nın zımni belgelerini elinde tuttuğundan şüpheleniliyor.

Pazartesi günü Palermo’da tedavi gördüğü özel klinikte yakalanan mafya şefinin 30 yıllık kaçışı sırasında nasıl saklandığı ve işbirlikçileri belirlenmeye çalışılıyor.

İlk etapta güvenlik güçleri, Denaro’nun kaçışının en azından son dönemini geçirdiği Messina’da bir konut tespit etti.

Messina Denaro’nun kaçışının en az son 6 ayında memleketi Castelvetrano yakınlarındaki Campobello di Mazara kasabasında bir apartman dairesinde yaşadığı ortaya çıktı.

Bu konutta yapılan aramalarda herhangi bir belge veya silah bulunmazken, lüks marka kıyafetler bulundu.

Organize suçla mücadele ekipleri bölgede aramalarını sürdürürken dün Messina, Denaro’nun sığınağı olduğu düşünülen bir oda buldu.

Mafya babasının Campobello di Mazara’daki dairesine yakın bir başka konutta, bir gardırobun arkasında kapalı bir geçit ve buradan girilen bir oda keşfedildi.

Basında çıkan haberlere göre, kapalı odada “önemli büyüklükte değerli taşlar” bulundu.

Ancak bu iç odadaki birçok kutunun boş olması, bilinmeyen belgelerin Messina Denaro yakalandıktan sonra işbirlikçileri tarafından başka bir yere götürülmüş olabileceği şeklinde yorumlandı.

Yürütülen operasyonlardan basına sızan bilgilere göre, güvenlik güçleri tarafından tespit edilen her iki konutun da mafya bağlantılı isimlerle bağlantılı olduğu belirlendi.

Messina Denaro’nun yaşadığı daire, kimliğini de kullandığı Andrea Bonafede adıyla geçen yaz satın alındı.

Eski bir mafya patronunun yeğeni olan Bonafede, konutu Messina Denaro’nun parasıyla satın aldığını itiraf etti.

Sığınak olarak kullanıldığı düşünülen odanın, Messina Denaro ile yakın olduğu belirtilen ve mafya suçlamalarıyla yargılandıktan sonra beraat eden Errico Risalvato ile de ilgili olduğu görülüyor.

Risalvato’nun kardeşi eski belediye yetkilisi Giovanni de Messina Denaro’ya yardım ve yataklık etmekten suçlu bulundu ve 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Güvenlik güçleri, Messina Denaro’nun 30 yıllık kaçışını mümkün kılan ağı da belirlemeye çalışıyor.

Pazartesi günkü operasyonda mafya şefiyle birlikte gözaltına alınan şoförü Giovanni Luppino’nun bugün sorguya çekilmesi bekleniyor.

Messina Denaro’nun kanser tedavisiyle ilgilenen onkolog Filippo Zerilli ve memleketi Campobello di Mazara’daki doktoru Alfonso Tumbarello hakkında da soruşturma başlatıldı.

Tumbarello’nun 2006 ve 2011 yerel seçimlerinde Hristiyan ve Merkezi Demokratlar Birliği (UDC) partisinden aday olduğu ve ‘Grande Oriente d’Italia’ Mason Locası’na da dahil olduğu belirlendi.

Locadan yapılan açıklamada, Tumbarello’nun aleyhindeki iddialar nedeniyle “mason faaliyetlerinden dışlandığı” açıklandı.

Öte yandan Pazartesi günü tedavi için gittiği klinikte yakalanan ve kemoterapi alan Matteo Messina Denaro’nun cezaevinde kanser tedavisine devam edeceği açıklandı.

Mafya lideri, Sicilya’da tutuklanmasının ardından İtalya anakarasındaki L’Aquila kentindeki yüksek güvenlikli cezaevine götürüldü.

Hakkında birden fazla müebbet hapis cezası bulunan Messina Denaro, üst düzey mafya suçlularına uygulanan ve dış dünya ile temasını kısıtlayan “41-bis” adı verilen katı rejime tabi tutulacak.

haberkozan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu