Ülke

Malezya Başbakanı Batı’yı ikiyüzlülükle suçladı

Başbakan İbrahim, Pazartesi günü Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Batılı ülkelerin “seçici” ve “ikircikli” tutumlarına son vermeleri gerektiğini söyledi.

’40 YILDIR DEVAM EDİYOR’

Filistinli direniş grubu Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği çitler arası saldırıyı kınayıp kınamadığı ve İsrail’in rehineleri kurtarmak için gerçekleştirdiği saldırıyı destekleyip desteklemediği sorulduğunda ise şunları söyledi “Benim şiddetle reddettiğim şey, sanki tüm sorun 7 Ekim’de başlayıp 7 Ekim’de bitiyormuş gibi bir anlatı, bir saplantıdır. Sorun 7 Ekim ile başlamadı ve 7 Ekim ile de bitmedi. Ondan kırk yıl önce başladı ve her gün devam ediyor”

İbrahim, İsrail’in Filistinlilere karşı on yıllardır sürdürdüğü politikaların ve uyguladığı zulmün süregelen çatışmanın temel nedeni olduğunu söyledi.

‘SÖMÜRGECİLİĞE KARŞIYIZ’

“İster Ukrayna’da ister Gazze’de olsun, sömürgeciliğe, apartheid’a, etnik temizliğe ya da herhangi bir ülkenin mülksüzleştirilmesine karşıyız. İnsanların tepkisine ve öfkesine neden olan 40 yıllık zulmü ve mülksüzleştirmeyi silemeyiz” dedi.

İbrahim ülkesinin Hamas’ın siyasi kanadıyla temasları olduğunu ve bu temasların rehinelerin durumu da dahil olmak üzere bazı endişelerini dile getirmelerine yardımcı olduğunu söyledi.

‘REHİNELER SERBEST BIRAKILMALI’

“Hamas ile mükemmel bir ilişkim yok. Ama evet, rehinelerin serbest bırakılması gerektiğine dair endişelerimi dile getirdim” dedi.

Ülkesinin Hamas’ın askeri kanadıyla hiçbir ilişkisi olmadığının altını çizdi.

GAZZE’DE ATEŞKES

İbrahim ayrıca Scholz ile Orta Doğu ihtilafı konusundaki görüş ayrılıklarına rağmen Gazze’de derhal ateşkes sağlanması ve Filistinli sivillere daha fazla insani yardım ulaştırılması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

“Şansölye’nin her iki ülke için de barışı sağlayacak nihai, iki devletli çözüm ve insanlar için ekonomik kalkınma ve ilerleme sağlayacak bir konsept üzerinde çalışma konusunda söylediklerine katılıyorum.”

ALMANYA’DAN RAMAZAN’DA ATEŞKES ÇAĞRISI

Scholz ise Almanya’nın İsrail için özel bir sorumluluk taşıdığını ve Hamas’a karşı kendini savunma hakkını desteklediğini yineledi. Bununla birlikte Berlin’in, Filistinli sivillere hayat kurtarıcı malzemelerin ulaştırılabilmesi için Müslümanların kutsal ayı Ramazan boyunca insani ateşkes çağrısını da tekrarladı.

“Refah’a yönelik bir kara harekâtının doğru olmayacağını düşünüyoruz. Şu anda atılacak önemli bir adım, daha uzun süreli bir ateşkes, ideal olarak da Ramazan ayında bir ateşkes olacaktır” dedi.
 

KAYNAK: HABER7

haber-uludere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu