Ekonomi

Türk moda sektörü sürdürülebilir üretimle İsveç’e 500 milyon dolarlık ihracat hedefliyor

Türkiye’de ihracatçı birlikleri nezdinde katma değeri en yüksek ihracat gerçekleştiren ve dönüşüme öncülük eden Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, sürdürülebilirlik konusunda ilk sıralarda yer alan İskandinav ülkeleri ile temasa geçti. .

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ticaret Bakanlığı desteğiyle UR-GE projesi kapsamında döngüsel ekonomide dünyanın en ileri ülkelerinden biri olan İsveç’e inceleme heyeti düzenliyor Sürdürülebilir Rekabeti Geliştirme Konferansı 2-6 Nisan tarihlerinde.

Türkiye, İsveç’in 6. büyük tedarikçisi

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, “İsveç’in 2022 yılı toplam hazır giyim ithalatı 6,7 milyar dolar ve Türkiye yüzde 4,5 pay ile 6’ncı büyük tedarikçi konumunda. İsveç ve Türk hazır giyim sektörleri çok uzun süredir birlikte çalışıyor. İsveçli iş adamları, Türk dokuma ve hazır giyim sektörünün çok güçlü olduğunu biliyor. Türk moda endüstrisi ne kadar sürdürülebilir olursa, İsveç ve Türk firmaları arasında o kadar fazla işbirliği olacaktır. Hazır Giyimde Sürdürülebilir Rekabetçiliği Geliştirme Derneğimiz tarafından yürütülen UR-GE projesi ile firmalarımızın sürdürülebilirlik alanında teknik olarak daha yetkin olmaları ve değişen koşullara hazırlıklı olmaları için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Avrupa Yeşil Anlaşması başta olmak üzere önümüzdeki dönemde sektörün dinamiklerini etkileyecektir.” söz konusu.

İsveç’teki araştırma enstitüleri ve üniversitelerle işbirliği gündemde

Sertbaş, “Sürdürülebilirlik UR-GE Projemizde yer alan 9 şirketimizle İsveç’te sürdürülebilir-yenilikçi dokuma çözümleri hakkında bilgi edinmeleri, İsveçli kurum ve şirketlerle bağlantı ağlarını genişletmeleri ve yeni işbirliği fırsatları. Şirketlerimiz, sürdürülebilirlik odaklı olarak üç yıldır yoğun bir şekilde faaliyet göstermektedir. Çabalarını danışmanlık, eğitim ve kapasite geliştirme düzenlemeleri ile destekledik. Projemizin sonunda İsveç’teki sürdürülebilir markaların faaliyetlerini göstererek firmalarımızın sürdürülebilirlik konusunda kat ettikleri yolu görmeyi, firmaların kendi konumlarını görmelerini ve İsveç’teki markalarla temasa geçip, sektördeki talepleri görmelerini sağlamayı hedefliyoruz. önümüzdeki dönemde karşılaşılacak çevresel ve sosyal riskler. 2022 yılında Türkiye’nin İsveç’e yaptığı ihracat 1,6 milyar doları buldu. Hazır giyim ihracatımız 286 milyon dolar bandında. Önümüzdeki dönemde İsveç pazarına 500 milyon dolarlık hazır giyim ihraç etmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda İsveç’te sürdürülebilirlik konusunda çalışan araştırma enstitüleri ve üniversitelerle de iş birliği yapma niyetimiz var.” dedi.

Sürdürülebilirliğin ön saflarında yer alan dünyaca ünlü İsveçli şirketlerle toplantılar

Başkan Sertbaş, “Hazır giyim sektörünün merkezi olması nedeniyle heyetimize Göteborg’dan başlayacağız. Geçmişte dokuma ve konfeksiyon üretiminin yapıldığı, halen butik de olsa üretimlerin yapıldığı merkez olan Göteborg ve Boras’ta dünyaca ünlü markalarla toplantılar yapacağız. Akademik ve teknik geziler de yapacağız. Ayrıca Boras’ta örnek bir model olan ve içinde kuluçka merkezi, Ar-Ge merkezi, sürdürülebilirlik merkezi, teknik dokuma merkezi ve dokuma fakültesi bulunan Dokuma ve Moda Merkezi’ni ziyaret edeceğiz. Heyetin son gününde Stockholm’de sürdürülebilirliğin ön saflarında yer alan dünyaca ünlü İsveç firmaları ile teknik geziler ve toplantılar gerçekleştireceğiz.” konuşmasını bitirdi.

İsveç inceleme komitesine katılan Sürdürülebilirlik UR-GE proje şirketleri;

DEMOTEKS DOKUMACILIK SAN.TİC.LTDİ.ŞTİ.,

DEMİRİŞİK DOKUMA VE GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.,

ENRA DOKUMA GİYİM SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.,

BİRLEŞME DOKUMACILIK İÇ VE DIŞ TİC.SAN.LTD.ŞTİ.

MERGÜ DOKUMACILIK KONF.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.,

ORİMPEX DOKUMA A.Ş.,

TAYRA DOKUMA LTD.ŞTİ.,

SEYFELİ DIŞ TİCARET LTD.

VERSİYON DOKUMACILIK TURİZM SAN.VE DIŞ TİC.A.Ş.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

zilehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu