Haber

Türkiye’nin doğal gaz zirvesi ertelendi

Türkiye’de 14-15 Şubat tarihlerinde düzenlenmesi planlanan doğalgaz zirvesi ertelendi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önerisiyle gündeme getirilen ve Türkiye’nin doğal gazda bir ticaret merkezi haline getirilmesi öngörülen plan çerçevesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, doğal gaz üreten ülkeler ve Avrupalı ​​alıcı şirketler.

Putin’in önerisi, Rus doğal gazını Baltık Denizi üzerinden Avrupa’ya taşımak için inşa edilen Kuzey Akım boru hatlarında meydana gelen patlamalarla aynı zamana denk geldi.

Reuters haber ajansına konuşan bir enerji yetkilisi, Kahramanmaraş depremlerinin yol açtığı tahribat nedeniyle zirvenin 22 Mart’a ertelendiğini bildirdi.

Kremlin: Ertelenebilir ama iptal edilemez

Kremlin’den dün yapılan açıklamada, Türkiye’yi doğal gaz ticaret merkezine dönüştürme planında gecikme olabileceği ancak iptalin söz konusu olmadığı vurgulandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, depremin plana olası etkilerinin sorulması üzerine, “Tabii ki bu plan şu anda Türkiye’nin öncelikli konusu olamaz. projenin uygulanmasında gecikme. Ancak bu, planın uygulanmasını etkilemeyecektir.” .

rtr,DW / BK,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu