Ekonomi

Ayçiçeği Üreticilerine Destek Ödemeleri Arttı

Tarımsal destekler kapsamında Trakya’nın Meriç ve Kuzey Marmara havzalarında yetiştirilen yağlı ayçiçeği için üreticilere ödenecek miktar kilogram başına 150 kuruş’a çıkarıldı.

“2023 Yılında Sağlanacak Tarımsal Destekler ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Destekleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 2023 üretim yılında kuru şartlarda üretilen yağlı ayçiçeklerinde iklim koşulları nedeniyle verim kaybı yaşanan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ sınırları içindeki Meriç ve Kuzey Marmara tarım havzalarında yağlı ayçiçeği desteği kilogram başına 150 kuruş olarak ödenecek. faktörler. 15 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararda miktar 100 kuruş olarak belirlendi. Böylece üreticilere ton başına 500 lira ek ödeme verilecek.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yağlı ayçiçeği için yeraltı suyu seviyelerinin yetersiz olduğunu ve sularının kısıtlı olduğunu tespit ettiği havzalar da “sertifikalı tohum kullanım desteği” kapsamına alınıyor.

Karar, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

Kararı Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

saruhanli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu