Ekonomi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Alanı’nın, keşiften birinci üretime kadar dünyanın en süratli ilerleyen deniz saha geliştirme projesi olarak tarihe geçeceğini belirterek, “Ülkemizin 2021 doğal gaz üretimi dikkate alındığında, 1. fazda beklenen günlük 10 milyon metreküp üretime bağlı olarak doğal gaz üretimimiz yaklaşık 10 kat, 2. fazda beklenen günlük 40 milyon metreküp üretime bağlı olarak ise yaklaşık 40 kat artacaktır.” dedi.

Bakan Dönmez, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda bakanlığının 2023 yılı bütçesini sundu.

Dönmez, 2019-2023 Stratejik Planı kapsamında güç arz güvenliğinden güç verimliliğine, güç ve natürel kaynaklar alanında teknoloji geliştirmeden yerlileştirmeye, bölgesel ve global aktifliği artırmaya, piyasalarda öngörülebilirlikten sürdürülebilir madenciliğe kadar birçok alanda çalışmalar gerçekleştirildiğini anlattı.

Elektrikte daima artan gereksinimin karşılanabilmesi için iletim ve dağıtım ile depolama alanında yatırım yapıldığını aktaran Dönmez, bu yılın 9 ayında toplam elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 44’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından, yüzde 32’sinin kömürden, yüzde 22’sinin doğal gazdan sağlandığını, yerli ve yenilenebilir kaynakların payının yüzde 60’a çıktığını bildirdi.

Dönmez, bu yılın TÜFE ekim ayı endeksine nazaran, elektrik dağıtım alanında 2006-2020 devrinde 165 milyar lira yatırım yapıldığını belirterek, “2021-2025 döneminde ise 151 milyar lira yatırım yapılması öngörülmektedir. İletim tarafında ise 2021-2023 yıllarını kapsayan dönemde ekim 2022 TÜFE’sine göre 35 milyar lira yatırım gerçekleştirilecektir.” bilgisini paylaştı.

Enerji üretiminde yenilenebilir güç kaynaklarının hissesini artırdıklarına dikkati çeken Dönmez, 2022 yılının 10 ayında işletmeye alınan elektrik üretim santral sayısının yüzde 94’ünün yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu, kurulu güç içindeki toplam payının ise yüzde 54,1’e ulaştığını söyledi.

-“Kömür rezervi 21 milyar tonu aştı”

Dönmez, yerli kömürün iktisada kazandırılması ve güç güvenliğinin artırılması emeliyle yapılan arama çalışmalarıyla geçen yıl taş kömürü dahil toplam kömür rezervinin 21 milyar tonu aştığını belirterek, şöyle devam etti:

“Üretimimiz ise 94,1 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Bu sayede 2002 yılında 6 bin 838 megavat olan yerli kömür kaynaklı elektrik konseyi gücümüz 2022 yılı ekim sonu prestijiyle 11 bin 437 megavata ulaşmıştır. Kömür gazlaştırma, karbon yakalama ve hidrojen üretimi başta olmak üzere pak kömür teknolojilerindeki gelişmeleri göz arkası etmeden yerli kömür kaynaklarımızın etrafla uyumlu bir biçimde ekonomimize kazandırılması, güç arz güvenliğinin sağlanması ve cari açığın azaltılması bakımından ehemmiyet arz etmektedir.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, son 20 yılda yapılan çalışmalarla doğal gaz kullanım imkanı sunulan vatandaş sayısının 3 kattan fazla artarak 69 milyona yükseldiğini vurgulayarak, “1,3 milyon olan doğal gaz abone sayısı ise 19,1 milyona çıkmıştır. Böylece ülkemiz nüfusunun yüzde 81’ine doğal gaz kullanım imkanı ve konforu sunulmuştur. Yaptığımız planlama ile 2022-2026 devrinde 299 yerleşim yerine daha doğal gaz arzı sağlanması hedeflenmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

-“150 kuyunun sondajının tamamlanmasını planlıyoruz”

Dönmez, uzun dönemli doğal gaz ihtiyacının kesintisiz ve uygun maliyetlerle karşılanabilmesi amacıyla başta Azerbaycan olmak üzere kaynak ülkelerle görüşmeler yapıldığına işaret ederek, “Bu kapsamda, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Sınırı (TANAP) doğal gaz boru çizgisinin kapasitesinin iki katına çıkarılması suretiyle hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya Hazar Bölgesi’nden daha fazla gaz arzı sağlanması için çalışmalarımıza başladık. Ayrıca Trakya’da kurmayı planladığımız doğal gaz ticaret merkezi için izlenecek yol haritasını da yıl sonuna kadar netleştireceğiz.” sözlerini kullandı.

Karadeniz’de ve Akdeniz’de sismik araştırma ve sondaj çalışmalarının devam ettiğini anımsatan Dönmez, kara alanlarında da hidrokarbon arama ve mevcut üretimi artırma çalışmalarına sürat vererek Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı tarafından 2021’de 112 kuyunun sondajının tamamlandığını, bu yıl ise 150 kuyunun sondajının tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Dönmez, Sakarya Gaz Alanı Geliştirme Projesi kapsamında Fatih sondaj gemisinin gerçekleştirdiği 540 milyar metreküp doğal gaz keşfiyle cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“Sakarya Gaz Alanı, keşiften birinci üretime kadar dünyanın en süratli yapılan deniz saha geliştirme projesi olarak tarihe geçecektir. Doğal gazın keşfinden üretimine kadar 2,5 yıla yakın bir müddette süreçlerin tamamlanacağını göz önüne alırsak, bunu dünyada bu kadar kısa müddette yapabilen diğer bir ülke bulunmamaktadır. Ülkemizin 2021 yılı doğal gaz üretimi dikkate alındığında, 1. fazda beklenen günlük 10 milyon metreküp üretime bağlı olarak doğal gaz üretimimiz yaklaşık 10 kat, 2. fazda beklenen günlük 40 milyon metreküp üretime bağlı olarak ise yaklaşık 40 kat artacaktır. Yapılacak çalışmalar sonucunda mevcut rezervlerin üst taraflı güncellenmesiyle birlikte ülkemiz kendi doğal gaz muhtaçlığını karşılarken, ürettiği doğal gazın bir kısmını da kuracağı ticaret merkezi üzerinden satan değerli bir kaynak ülke olacaktır.”

(Sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu