Haber

İskenderun Körfezi’ne bırakılan yapay resiflerle canlı çeşitliliği artacak

İskenderun Körfezi’nde belirlenen noktaya, canlı çeşitliliğini artırması ve nesli tehlike altındaki türlerin korunmasına katkı sunması amacıyla yapay resifler bırakıldı.

Büyük İskender Biyoaktif Yapay Resif Topları Projesi kapsamında İskenderun Körfezi’nde iki noktaya bırakılması planlanan 60 yapay resiften 11’i balıkçı barınağında tekneye yüklendi.

Önceden yer araştırmasıyla belirlenen bölgeye ulaşan vazifeliler, resifleri vinç ve dalgıç adamlar yardımıyla suyun altına indirdi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, gazetecilere, projeyle canlı çeşitliliğini arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bölgenin birinci resiflerini denizle buluşturduklarını lisana getiren Turan, bu sayede iklim değişikliğinin oluşturduğu negatif tesirleri de hafifletmek istediklerini anlattı.

Turan, resiflerin dalış turizmine de katkısının olacağının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Biyoaktif resif topları birinci olarak Amerika’da denendi ve Avrupa’da yalnızca İspanya’da yapıldı. Avrupa’da ikinci, Türkiye’de ilk olarak bu projeyi İskenderun Körfezi’nde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bundan sonra da öteki bölgelere model olacak. Bu resif topları akıntı oluşturuyor. Deniz içerisinde oksijen sağlıyor. Yuva yapan balık çeşitleri için barınma alanı oluşturuyor. Bunların üremesi için imkanlar sağlıyor. Resiflerin 500 yıl kadar ömürleri var. Bundan sonra izleme çalışmalarını sürdüreceğiz. Takip ederek yararını kayıt altına alacağız ve bunu etraf vilayetlerde de bir model olarak yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.”

Turan, projeye takviye veren Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ile İskenderun Deniz Ticaret Odası Lideri Kemal Kutlu’ya teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu